Muğla Haber

Muğla’da Su Ürünleri Balıkçılık Av Sezonu Açıldı

Muğla‘da su ürünleri balıkçılık av sezonu açılışı Milas Gülük Mahallesi’nde düzenlenen tören sonrası balıkçılar ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açıldı.

2023-2024 su ürünleri balık av sezonu için Milas’ın Güllük mahallesinde Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından tören düzenlendi. Tören öncesi Güllük limanında balıkçı barınağında deniz dip temizliği gerçekleştirildi.

Su ürünleri av sezonu açılışı için düzenlenen törende konuşan Muğla Valisi İdris Akbıyık, yeni su ürünleri av sezonunu hayırlı olmasını diledi. Vali Akbıyık, “Mavi vatanımızı balıkçılarımız ile, STK’larımız ile, basınımız ile koruyacağız. Avlanmayı usullerine göre yapacağız ki, gelecek nesillerimize daha güzel bir ülke bırakalım, daha güzel bir mavi vatan bırakalım. Bu denizlerimizin bize sunmuş olduğu nimetlerden hem ekonomik olarak, hem de sağlıklı beslenme olarak her şekilde faydalanalım” dedi.

Konuşmaların ardından su ürünleri avcılık belgeleri verilirken, yeni su ürünleri avcılığının ilk mezatı gerçekleştirildi. Mezat sonrası vatandaşlara ücretsiz balık dağıtımı yapıldı. Karada başlayan 2023-2024 yılı su ürünleri balıkçılık sezonu açılışı daha sonra balıkçı gemilerine binilerek ‘Virea Bismillah’ denildi ve av sezonu açılışı gerçekleştirildi. – MUĞLA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi