Muğla Haber

Yabancı öğrencilere toprak seramik kursu

Yabancı öğrencilere toprak seramik kursu

Yabancı öğrencilere toprak seramik kursu

MUĞLA Türkiye Ulusal Ajansı’nın destekleri ile Avrupa Birliği ve diğer ülkelerden Muğla‘ya gelen yabancı öğrenciler, geleneksel Türk kültürünü yansıtan sanatsal aktiviteleri öğreniyor. Muğla‘da bulunan 10 gönüllü yabancı öğrenci toprak seramik el sanatları alanında Menteşe Belediyesinin usta öğreticileri tarafından toprak eserler üretmeyi öğreniyor.

Avrupa Dayanışma Projesi çerçevesinde Muğla‘ya Bulgaristan, İspanya, Romanya, Polonya, Azerbaycan’dan gelen öğrenciler hem Muğla‘yı tanıyor, hem de Türk kültürünü yansıtan sanatsal ve kültürel aktivitelerde yer alıyorlar. Muğla‘da bulunan 10 yabancı öğrenci Menteşe Belediyesi’nin sanat atölyesinde toprak seramik eserler konusunda kurs alıyorlar. Usta öğreticiler tarafından verilen toprak seramik kursuna katılan yabancı öğrenciler, hem öğreniyor, hem de eğleniyorlar.

“Yabancı öğrencileri sanatsal ve kültürel aktiviteler yaptırıyoruz”

Türkiye’de Avrupa Dayanışma Derneği Proje Koordinatörü Yunus Emre Çakmak, “Türkiye Ulusal Ajansı’nın destekleri ile Muğla

“Aktiviteleri çok beğeniyorum”

Polonya’dan gelen Anna, “Türkiye’ye üçüncü kez geliyorum. Burasını inanılmaz beğeniyorum. Burada yaptığımız aktiviteleri de çok beğeniyorum. Hem ofis zamanlı hem de kültürel aktivitelerimiz var. İleride burada yaşamayı bile çok istiyorum. Çünkü Muğla‘yı çok beğendim” dedi.

“Sanatsal ve kültürel aktiviteler çok iyi”

Bulgaristan’dan gelen Türk kökenli Metin, “Ben Türk’üm ama Bulgaristan’da yaşıyorum. Bu benim Türkiye’ye 6’ncı gelişim. Muğla‘ya ilk defa geldim. Muğla inanılmaz güzel bir yer. Aktivitelerden hoşlanıyorum. Özellikle ofis zamanlı yaptığımız aktiviteler Onun haricinde sanatsal ve kültürel aktiviteler çok iyi. Seramik derslerimiz var, boyama derslerimiz var, mermer derslerimiz var ve ebru derslerimiz var. Aktivite olarak bunları gerçekleştiriyoruz. Zaman zaman da denize gidiyoruz. Bu nedenle çok güzel” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Bekir Tosun – Kültür Sanat