Ulusal Haber

Türkiye Nereye Gidiyor? Silahlanma Çok, Can Güvenliği Yok…

Türkiye Nereye Gidiyor? Silahlanma Çok, Can Güvenliği Yok…

İstanbul Esenyurt’ta bir tekel bayiindeki iki gencin vahşice kurşunlanarak öldürülmesi Türkiye’nin gündemine otururken; silaha temin etmekteki kolaylık ve silah kullanımının bu şekilde yaygınlaşması akıllara pek çok soru işaretini getirdi.

CHP Adana Millevekili Müzeyyen Şevkin Ateşli silahların kanayan bir yara halini aldığını vurgulayarak, “Öyle ki; bireysel silahlanma nedeniyle küçük çocukların dahi yanlışlıkla ebeveynlerini öldürdüğü gerçeğiyle karşı karşıya kalınmaktadır. Ülkemizde her yıl en az 350 kadın cinayeti işlenmektedir. Kadın cinayetlerinin büyük çoğunluğunun ateşli silahlarla gerçekleştirildiği açıktır” dedi.

‘2022’de 2 bin 278 kişi öldürüldü’

Son günlerde silahla işlenen cinayetlerin arttığına dikkat çeken Müzeyyen Şevkin, “2022 yılında medyaya 3 bin 984 silahlı şiddet olayı yansımış, ülke genelinde yaşanan bu silahlı şiddet olaylarında 2 bin 278 kişi öldürülmüş, 4 bin 231 kişi de yaralanmıştır” değerlendirmesini yaptı.

Silah Ruhsatı Alan Kişi Sayısında yüzde 100 Artış Yaşandı

Jandarma Genel Komutanlığı’nın verilerine göre 2018-2021 yılları arasında silah bulundurma ruhsatı yüzde 100’ün üzerinde arttı. 2018’de 7 bin 630 olan silah bulundurma ruhsatı alan kişi sayısı, 2021 yılında 16 bin 569 oldu. 2018’de 3 bin 41 kişi taşıma ruhsatı alırken bu sayı 2021’de 9 bin 870’e çıktı.

Umut Vakfı’nın yaptığı açıklamada Türkiye’de tahmini 4 milyon ruhsatlı, 36 milyon ruhsatsız silah bulunduğu belirtildi.

Türkiye’de silahlanma yaşı 12’ye kadar indi

Adalet Bakanlığı’nın 6136 Sayılı “Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun” kapsamında açıkladığı verilere göre; 2022 yılında toplam 3 bin 352 çocuk kapsamında hâkim karşısına çıkarıldı.

Bireysel silahlanma, ülkemizde giderek artan bir güvenlik sorununa döndü. Seçim, düğün, şampiyonluk gibi “sokak kutlamalarında” uzun namlulu silahlarla ateş açılması sonucu onlarca insan ‘yorgun mermilerle’ hayatını kaybederken, silah kullanım yaşının 12’ye kadar düştüğü belirlendi.

Kadın Cinayetlerinin en yaygın yöntemi oldu

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Haziran 2023 Raporuna göre; Geçtiğimiz haziran ayında öldürülen kadınların 12’si ateşli silahlarla, 6’sı kesici aletlerle, 1’i darp edilerek, 2’si boğularak, 1’i motosikletle çarpılarak öldürüldü. Bu ay öldürülen kadınların %55’i ateşli silah ile öldürüldü.

Türkiye dünyanın en sinirli ikinci ülkesi seçildi

ABD merkezli Global araştırma şirketi Gallup, ‘Global Emotions’ raporunu yayınladı. Raporda, dünyanın en sinirli ülkelerinin hangileri olduğu açıklandı. Buna göre, geçtiğimiz yıl üçüncü sırada olan Lübnan ilk sıraya yerleşirken, Türkiye de ikinci sırada yer alarak zirveyi zorladı.

Lübnan’da halkın yüzde 49’u kendisini ‘sinirli’ olarak tanımlarken, bu oran Türkiye’de yüzde 48 oldu. Yani halkın neredeyse yarısının sinirli olduğu belirlendi.

Yaşanan silahlı tartışma olayları her geçen gün can almaya devam ederken; Esenyurt’taki kan donduran görüntüler pes dedirtti. Silahların can aldığı olaylar ne yazık ki gündemden düşmeyerek Türkiye’deki tedirginlik atmosferinin yayılmasına ortam sağladı.

Son günlerde Türkiye’yi saran şiddet dalgası durmak bilmiyor bireysel silahlanma neticesinde doğan Silahlı çatışmaların can aldığı olaylar; Türkiye’nin her yerinde yaşanmaya devam ediyor. Umut Vakfı’nın raporuna göre 2023 yılında geride bıraktığımız aylar içinde ülke genelinde 1938 silahlı şiddet olayı basına yansıdı. Basına yansıyan bu silahlı şiddet olaylarında 1200 kişi öldü, 1960 kişi de yaralandı…

Son Zamanlarda Yaşanan Silahlı Olaylarda;

 • Esenyurt’ta yaşanan silahlı vahşette 2 genç hayatını kaybetti.
 • Kars’ta taksideki yolcuların silahlı saldırıya uğraması sonucu 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.
 • Batman’da kavga ettiği husumetlisi İ.T. tarafından tabancayla vurulan R.T. (28), ağır yaralandı.
 • İstanbul Bayrampaşa’da bir parkta iki grup arasında çıkan kavgayı ayırmak isteyen polis memuru silahla vuruldu.
 • Samsun’da fındık tarlasında çıkan silahlı kavgada 5 kişi yaralandı. Jandarma, olayla ilgili 2 kişinin yakalanması için çalışma başlattı.
 • Adana’da aracında silahlı saldırıya uğrayan bir kişi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
 • Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan silahlı ve satırlı kavgada 2 kişi hayatını kaybederken, 1 kişi de yaralandı.
 • Kocaeli İzmit’te elinde çiçekle arkadaşlarıyla birlikte yürüyen kadını elinden ve bacağından vuruldu.
 • Rize Devlet Hastanesi’nde acil servis bölümünde bir kişi elindeki silahla rastgele ateş açtı. 2’si ağır en az 5 kişi yaralandı.
 • Uşak’ta mesire alanında iki grup arasında çıkan silahlı kavgada bir kişi yaralandı.
 • Beyoğlu’ndan aldığı 3 yolcuyu Gaziosmanpaşa’ya götürdüğü sırada, taksiye silahla ateş açıldı. Saldırıda yolcular yaralanırken, 2 çocuk babası taksi şoförü Samet Kubiloğlu olay yerinde hayatını kaybetti.
 • Diyarbakır’da iki esnaf arasında yaşanan park tartışmasında silahlar patladı.
 • Eskişehir’de iki grup arasında çıkan silahlı kavgada yaralanan biri ağır 3 kişi tedavi altına alındı.
 • İzmir Karabağlar’da uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralanan Özkan Omay, yaşam savaşını kaybetti.

Bu olaylar ve veriler bireysel silahlanmanın artışıyla birlikte suç işleme eğilimindeki kontrolsüzlüğün de giderek arttığını ortaya koydu. Ülkemizde, bireysel silahlanma sayısında yaşanan artışın en vahim neticesi de; silahlı saldırılar sonucu hayatını kaybeden insanlar oldu. Silahlı çatışmalar ve yaralamalarla gündeme gelen olaylar kan dondururken, toplum huzuru kaybolmaya; güvensiz ve tedirgin bir Türkiye profili oluşmaya devam ediyor.